Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.02.2017 17:58 - Гърмят астероиди като в „Армагедон”
Автор: astroscience2016 Категория: Новини   
Прочетен: 897 Коментари: 1 Гласове:
0


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 Помните ли култовата лента "Армагедон" на режисьора Майкъл Бей? За да спаси човечеството от гигантски астероид, насочил се право към Земята, Хари Стампър (Брус Уилис), трябва да сложи атомна бомба в недрата на космическия нашественик и да я взриви. Както става в подобни филми, Хари успява в последния момент и умира като герой на Америка. 

image


Някои слагат „Армагедон" в графата „Фантастика", но вероятността астероид да се сблъска с планетата ни съвсем не е малка. Вариантът с атомната бомба, която го раздробява на парчета, е приложим още сега, но е доста опасен.
Същата работа биха свършили и 


гюлета, изстрелвани от електронно оръдие 

Такова оръжие разработват учени от лабораторията „Ливърмор". Шотландски инженери пък конструират огледала с диаметър 20 м (всяко), които трябва да се инсталират на сателити, да фокусират отразената слънчева светлина върху астероида и да го разтопят. Японски учени планират да отклонят опасния космически скиталец с помощта на ракетен двигател. Но реализацията на тази идея изисква доста време ­ за инсталиране и задействане на апаратурата.
Проф. Борис Шустов, астроном от Руската академия на науките, споделя, че с колегите си от двете суперсили в областта на космонавтиката са се занимавали с тези проблеми, но поотделно и с променлив успех, но сега обединяват силите си 

срещу сериозен противник 

за да просъществува планетата ни и за да го има човечеството. 
Потенциално опасните космически обекти са 2 вида: боклуците, фучащи на околоземни орбити, и астероидите и кометите, минаващи близо до планетата ни. Според НАСА около Земята се движат хаотично над 980 000 (!) останки от овехтели сателити, степени на ракети, части от уреди, отломки от защитната обвивка на сонди и др. Разрушителната способност на отпадъците е страхотна ­заради огромната им скорост. Челен удар на средно голям обект с планетата ни може да погуби десетки хиляди нейни жители и да причини значителни материални щети. При сблъсък малък боклук би унищожил сателит. Частичка с размери няколко милиметра ще причини 

гибелта на астронавт

излязъл в открития Космос. „Сега вероятността от сблъсък с шеметно летящо тяло е 42%. Тя се увеличава с течение на времето ­ броят на участниците в калабалъка непрекъснато нараства", обяснява проф. Дан Келоуг, водещ учен от НАСА. Ако бъде наложен 3-годишен мораториум върху всички дейности в близкия Космос, броят на боклуците на най-замърсената орбита - ­ 800 км над земната повърхност, би намалял с 36%. Другояче стои въпросът с орбитата, намираща се на 1500 км: ­ цял век въздържание би допринесъл за премахването само на 16% от ненужните обекти. Сметта над главите ни е нищо в сравнение с кометно-астероидната опасност. Специални служби в Русия и САЩ 

денонощно дебнат 

опашати звезди и огромни каменни и железни късове, носещи се към планетата ни с невероятна скорост. Досега са открити около 1200 астероида, чиито орбити минават близо до Земята. Но проф. Келоуг е категоричен: „Броят им е към 100 000, най-рискови са тези, чийто диаметър надвишава 100 метра." През октомври т.г. в САЩ започва изграждането на космическа ограда - ­ наземен комплекс, включващ супермодерни радари, който ще следи космическите боклуци и ще сигнализира за евентуална заплаха от астероиди и комети. Съвместният проект на НАСА и американските военновъздушни сили ще струва 4,5 млрд. долара. Първата част на системата ще влезе в експлоатация през 2018 г., а следващите -­ до края на 2025-а. 



Гласувай:
0



1. raders - Такава опасност винаги е същест...
08.02.2017 19:08
Такава опасност винаги е съществувала. Най-опасни са така наречените ЕГА - тоест обекти, докосващи земята. Предполага се, че динозаврите са изчезнали от земята преди 65 милиона години, вследствие сблъсък и ядрена зима. Но все пак с астероидите има начин да се справим още докато са далеч от тук. Съществува една не по-малка опасност, от която няма как да се спасим. Това са така наречените свръхнови звезди. Тяхното избухване на разстояние стотици, дори хиляди светлинни години е фатално. И третата - най-сериозна опасност е човешката глупост. В състояние сме сами да си съсипем планетата по най-баламски начин и този процес вече е в напреднала фаза.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: astroscience2016
Категория: Новини
Прочетен: 21580
Постинги: 26
Коментари: 4
Гласове: 4
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930